O rasie

Historia rasy

Kot brytyjski jest jedną z najstarszych ras. Jej początek wywodzi się z Egiptu. Do Europy trafiły dzięki legionom. Rzymianie zauważyli że są to zwierzęta bardzo łowne więc wykorzystali je do ochrony żywności przed gryzoniami. Opuszczając Anglie zostawili swoich kocich sprzymierzeńców na wyspach. Taka sytuacja uchroniła rasę brytyjską przed krzyżowaniem z innymi rasami. Dzięki temu zapewniły sobie czystość rasy. Niektóre z nich trafiły do domów gdzie były rozpieszczane przez domowników, pozostałe beztrosko biegały na wolności w połowie XIX wieku dla kotów brytyjskich na horyzoncie zaświeciła się gwiazdka, a to za sprawą wielkiego ich miłośnika – Harrisona Weira. Był to człowiek zakochany po uszy w tej rasie i to on 13 lipca 1871 roku w Londynie w Crystal Palace zorganizował pierwszą wystawę kotów. Okazała się ona wielkim sukcesem. Wygrała ją niebieska pręgowana kotka brytyjska, której właścicielem był Weir.
Od tego czasu koty brytyjskie cieszyły się ogromną popularnością i świetnie radziły sobie na wyspach, podbijając również serca ludzi z innych krajów. Niestety obie wojny znacznie zmniejszyły ich populacje i przyczyniły się do wymierania rasy brytyjskiej. Wtedy hodowcy podjęli decyzję z persami dlatego dziś możemy spotkać brytyjczyki posiadające pewne cechy francuskich Chartreux, kotów Rosyjskich czy persów. Ten burzliwy okres, który przypadł na lata 50 XX wieku, mamy już za sobą. Poprawiano cechy rasy i wzmocniono populacje. Dziś możemy podziwiać różnorodność umaszczenia kotów brytyjskich i doceniać ich wspaniały charakter i niezwykła inteligencję.

Budowa

Standard kota niezależnie od rasy pokazuje nam jak powinien wyglądać wzorcowy kot. Jest to trudne do osiągnięcia i tym bardziej fascynuje mnie praca nad osiągnięciem kota o cechach najbliższych ideałowi. Państwo chcący posiadać kota rasowego i zapoznając się ze standardem rasy, mają możliwość zakupu swego pupilka z pożądanymi cechami. Koty brytyjskie to największe koty krótkowłose. Dorosłe kocury mogą ważyć ok 10 kg. Cechą tej rasy jest muskularna, krępa sylwetka, szerokie łopatki, biodra i barki, silna klatka piersiowa, gruby puszysty ogon. Duża okrągła głowa z wyraźnymi policzkami osadzona na krótkiej szyi. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, okrągłe u większości odmian umaszczenia, powinny mieć kolor od miedzianego po ciemno pomarańczowy, colour point ma oczy niebieskie, a koty o ubarwieniu srebrzystym mają oczy zielone. Natomiast u białych kotów oczy mają barwę pomarańczową, niebieską lub są dwukolorowe.

Koty brytyjskie zachwycają szczególnie swoim futrem, które jest gęste i krótkie z obfitym podszerstkiem co daje efekt „postawionego” włosa i przypomina w dotyku plusz. Do niedawna występowały głownie w kolorze niebieskim. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, począwszy od jednokolorowych (niebieski, czarny rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy, biały) po dwubarwne, a także u kotek trójbarwne, oprócz tego we wszystkich podstawowych kolorach występuje wzór pręgowany (Tabby). Te wszystkie cechy budowy kota brytyjskiego nadają mu misiowego wyglądu, przez co kojarzony jest ze słodkim przytulastym pluszakiem 🙂

Pielęgnacja

Pielęgnacja kota brytyjskiego nie wymaga od nas zbyt wielu czynności, ponieważ są to koty wyjątkowo czyste, bardzo dbające o własną higienę. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać jego gęste futerko grzebieniem lub specjalną rękawiczką, która zbiera obumarłe i stare włosy, nie naruszając misiowego podszerstka.
Brytyjskie kociaczki już od małego przyzwyczajamy do czesania, a one traktują to jako ich ulubione pieszczoty. Jest to cenna zaleta, z której cieszą się przyszli opiekunowie naszych maluszków.

Uszy zdrowego kota brytyjskiego nie potrzebują specjalnych zabiegów. Wystarczy gdy sprawdzimy uszka kotka i przetrzemy małżowinę gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Nie używamy żadnych patyków aby nie uszkodzić tego ważnego kociego organu. Jeśli zauważymy jakąś wydzielinę wydobywającą się z wnętrza uszka, to najlepiej udać się z kotkiem do weterynarza.

Z oczu usuwamy tylko śpioszki, które mogą pojawić się po nocnym odpoczynku.
Nie narażamy kotków na przebywanie w przeciągach ( nam też to nie służy )

Uważajmy na kamień nazębny, który może się pojawić przy stosowaniu złej diety
U Brytyjczyków może on powodować nieprzyjemny zapach z pyszczka i prowadzić do stanów zapalnych. Aby temu zapobiec podajemy kotkom pokarmy zmuszające je do gryzienia tj. suchą karmę i spore kawałki mięsa.

Kotki w naszym domu mają do dyspozycji duży drapak, na którym mogą tępić swoje pazurki, a przy okazji nie niszczą mebli. Niekiedy skracamy im pazurki np. przed wystawą. Do tego celu używamy specjalnych cążków, które ich nie rozdwajają. Uważamy by nie przyciąć żywej tkanki – jest to ta różowa część, która jest unerwiona i ukrwiona.

To wszystko co przy kocie brytyjskim musimy – czy możemy zrobić. Nie jest to uciążliwe, ponieważ większość zabiegów potrafią zrobić sobie same ( często nawzajem – jedna kotka myje drugą kotkę ) Jeśli zauważymy jakieś zmiany w wyglądzie czy zachowaniu naszego pupila, z którym nie potrafimy sobie poradzić, wkładamy go do transporterka i biegniemy do zaprzyjażnionego weterynarza.
Im szybsza będzie nasza reakcja, tym krótszy okres leczenia.

Charakter

Kot brytyjski zanim z kociaczka stanie się dorosłym kotem, upłyną 2-3 lata. Najpierw będzie nas cieszyć swoimi figlami i zaskakiwać pomysłowością. Kocięta bardzo szybko uczą się naszego głosu i rozpoznają nasze komendy. Pod czułą opeiką swojej mamusi chętnie poznają nnowe terytorium. My również musimy zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo, bo maleństwa mają niespożytą energię i chcą się stale bawić. Brytyjczyki bez problemu akceptują przebywające z nim zwierzęta. Są niezwykle inteligentne i przywiązują się do opiekuna, mają kontaktowe usposobienie, dlatego świetnie nadają się na towarzyszy dzieci. Mimo swojej dużej postury są kotami cichymi i spokojnymi. Przebywanie z Brytyjczykami napawa spokojem, relaksuje i odpręża.

Żywienie kota

Chcesz by Twój kot był zdrowy i pełen energii? Zadbaj o jego dietę, która jest podstawą jego dobrego samopoczucia i formy. Zupełnie jak Ty, Twój pupil potrzebuje wielu składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały), by dobrze się rozwijać.
Mimo ogromnej ilości dostępnych na rynku karm suchych i mokrych wybór odpowiedniego produktu dla Twojego kota nie jest taki prosty. Każdy producent zapewnia, że jego karma jest najlepszą, spełniającą wszystkie wymagania. Łatwo się jednak naciąć.
Przy wyborze odpowiedniej karmy, należy pamiętać, że koty są zdecydowanie mięsożerne.
Organizm Twojego pupila nie ma możliwości syntezy niektórych aminokwasów, dlatego korzysta z gotowego białka zwierzęcego. Należy zatem podać kotu aminokwasy tzw. egzogenne, których sam nie wytworzy, a wszystkie znajdują się w mięsie.
Twój kot, tak jak Ty nie lubi monotonii spożywczej, dlatego zadbaj o zróżnicowanie jego posiłków.
Skupmy się na początek na mięsie świeżym.
Przede wszystkim, absolutnie nie podajemy kotu wieprzowiny (!), która może wywołać tzw. Wściekliznę rzekomą – chorobę Aujeszky’ego. Niegroźną dla Ciebie, ale śmiertelną dla Twojego kociaka!
Wszystkie inne rodzaje mięsa surowego powinno się przemrozić przed podaniem, by pozbyć się wszelkich bakterii. Wyjątek stanowią ryby i mięso kurze, które bezwzględnie należy ugotować. Mięso ryb zawiera enzym rozkładający witaminę B1, której niedobór może wywołać osłabienie, niewydolność serca, zaburzenia czucia, uszkodzenia nerwów i mózgu.  Mięso kurze natomiast naraża kociaka na zarażenie salmonellą. Obu jednak zagrożeń pozbędziesz się podczas gotowania.
Podając surowe mięso, nie staraj się ułatwić kotu jedzenia, nie szatkuj mięsa na drobne kawałki. Domowe koty potrzebują ćwiczenia mięśni szczęk, a twardszy pokarm wpłynie na zdrowie zębów i dziąseł.
Ogólnodostępne karmy suche wbrew pozorom, należy dokładnie „prześwietlić”. Przede wszystkim, sprawdzaj ile jest „mięsa w mięsie”. Bardzo często tanie i wszędobylskie karmy zawierają go niewiele, a przecież jest podstawowym składnikiem żywienia Twojego kota.
Warto więc wydać trochę więcej, a mieć pewność, że podajesz mu pełnowartościowy, zbilansowany posiłek. Zaufaj renomowanym firmom, które od lat zajmują się żywieniem kotów i nie oszczędzaj na swoim pupilu, bo wcześniej czy później odbije się to na jego zdrowiu i kondycji!
I pamiętaj, mimo, że karma dla psa wydaje się być podobną, broń boże nie podawaj jej swemu kotu! Ma zupełnie inną zawartość np. tłuszczu czy białka, nie dostarczy odpowiedniej ilości składników.
Zwracam także uwagę, na wygodne karmy w puszce. Trzeba być ostrożnym. Miękki pokarm czasami może powodować rozwolnienia, szczególnie u kociąt. Inną jego wadą jest to, że nie ściera w naturalny sposób zębów. Odkładający się kamień przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu z pyszczka Twojego kota. Zatem, podawajmy karmę z puszki z umiarem.
Wiele osób próbuje ograniczać jedzenie swojemu pupilowi. Ze względu na to, że jego późniejsze odchudzanie może być bardzo problematyczne, warto pilnować odpowiedniej ilości jedzenia. Pamiętaj jednak, że kota nie wolno głodzić! Zacznie on wtedy spalać własny tłuszcz bez udziału węglowodanów. W jego organizmie powstaną toksyczne substancje, które mogą prowadzić do śpiączki ketonowej, a nawet śmierci.
Bardzo ważny aspekt! Świeża woda! Kot zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody [może być mineralna, lub przegotowana, w temperaturze pokojowej], szczególnie gdy je suchą karmę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem, który udzieli fachowej porady z sprawie specjalistycznego żywienia Twojego kociaka.